zase co je to láska

5. dubna 2008 v 0:10 | Vaše *PaVlUsKa* |  Writen love
Co je to láska? Mnozí si řeknou: "To je přece jasné." Po chvíli zjistí, že odpověď je snad nemožná. Když se nad otázkou totiž nachvíli zamyslíme, zjistíme, že není tak jednoduché si utvořit jasnou představu.
Lidé mají o slově láska mnoho představ. Tak mladý člověk jako já ještě nemůže mít tolik zkušeností a poznatků, aby o ni mohl psát knihy. Zeptal jsem se tedy několika lidí. Určitě mi poradí, a pak to dám nějak dohromady. Jenže mi každý odpověděl jinak. Došlo mi, že definovat lásku bude mnohem složitější, než jsem si myslel. Přesto jsem to nevzdal a snažil se zjistit co nejvíce informací.
Pro jistotu bych nejprve začal s tím, že někteří si slovo láska hned spojují se sexem. Musím je vyvést z omylu. Láska není jenom fyzická - mezi mužem a ženou.
Podíváme-li se do slovníku spisovné češtiny, nalezneme v něm čtyři významy.
  • Je to intenzivní cit náklonnosti
  • milostný cit mezi mužem a ženou
  • mít v něčem zálibu
  • milovaná osoba (popřípadě věc).
V latinském slovníku jsem našel dokonce osm výrazů pro lásku.
  • láska k bližnímu (,rodině)
  • láska k vlasti
  • láska jako náklonnost (přízeň)
  • láska jako něžnost ... atd.
Pro "každou lásku" jiné slovo! Zajímavé je, že ve většině jazycích jsou stejného rodu, a to rodu ženského. Je možné, že se už dříve spojovala láska spíše se ženami, než s muži.
A co taková "láska" jako slovní druh? Zjistíme, že těžko najdeme nějaké podobné sloveso. Že by "laskat"? Mám pocit, že slovesem nejvíce vystihujícím lásku je "mít rád". A nebo "milovat"? Obě slovesa znamenají něco trochu jiného, ale láska je spojuje. Rád můžu mít kohokoli. Rodiče, příbuzné, kamarády. Milovat ale znamená něco víc. Znamená žít pro druhého, pomáhat, tolerovat.
S láskou jsme se setkávali už od dětství, jako s mateřskou. Setkáváme v podobě přátelství. A setkávat se jistě, například ve vlastní rodině. Lásku dokonce můžeme mít i k učení. V literatuře se s tématikou lásky vyskytuje mnoho románů i příběhů a téměř každá druhá písnička. A co se složilo milostných veršů básní? Už mnoho lidí se snažilo lásku vyjádřit slovy, nebo definovat. Každý si ji představoval odlišně. Stále to však byla láska. Snadněji se možná řekne "jaká je", než co opravdu znamená. Psát o ní je tak obtížné. Musíte prostě lásku zažít a prožít. Ale pozor. Láska se nedá vychtít či vynutit, ona musí přijít sama.
Zjistil jsem spoustu informací, z mnoha zdrojů. Všechny se lišily. Jak mám potom vědět, "co to je?" Nyní bych si opravdu chtěl znovu položit otázku: "Co je to láska?" a na otázku odpovědět.
Dlouho jsem si lámal hlavu s tím, jak správně lásku popsat. Snad nejlepší vysvětlení jsem nakonec našel v Bibli. Co svatý Pavel psal ve třinácté kapitole v prvním listě Korintským (1Kor 13) se mi zdá nejlepším popisem, možná i vysvětlením lásky:

"Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všechno poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem.
A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje.
Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.
Láska nikdy nezanikne. Proroctví - to pomine; jazyky - ty ustanou; poznání - to bude překonáno. Vždyť naše poznání je jen částečné, i naše prorokování je jen částečné; až přijde plnost, tehdy to, co je částečné bude překonáno. Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské. Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne.
A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska."

Dá se k tomu ještě něco dodat?
Láska je mnohem víc, než si dokážeme představit. Nedokážeme ji vysvětlit, dokážeme ji však cítit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama